Chorwacja – Brazylia

8 grudnia 2022

Chorwacja – Brazylia

 • Dyscyplina: Piłka Nożna – Mistrzostwa Świata 2022
 • Godzina: 16:00
 • Spotkanie: Chorwacja - Brazylia
 • Typ: pow. 9,5 rzutów rożnych w meczu
 • Kurs: 1.96
 • Bukmacher: Forbet

Wszystkie proponowane przeze mnie typy główne z 1/8 finału okazały się trafione co mnie bardzo cieszy. Chciałbym kontynuować dobrą passę!

Do końca mistrzostw świata w Katarze zostało już zaledwie 8 meczów (cztery ćwierćfinały, dwa półfinały, mecz o 3 miejsce, finał). Na swoim blogu opublikuję zatem już tylko kilka analiz jednak po zakończeniu turnieju wstawię jeszcze podsumowanie dokonań wszystkich zespołów wraz z moją subiektywną oceną.

Zanim jednak będziemy czekali na kolejne mistrzostwa długie 4 lata, cieszymy się tymi meczami, które zostały. W piątek 9 grudnia zobaczymy dwa ćwierćfinały i jeden z nich przeanalizowałem. Spotkanie Chorwacja – Brazylia rozpocznie się o godzinie 16:00 w piątek i choć faworyt jest tutaj jeden to jestem pewny, że Luka Modrić i spółka zrobią wszystko co możliwe by przeciwstawić się silniejszemu rywalowi. Zatem czy Canarinhos będą potrafili wykorzystać swoje atuty by osiągnąć sukces i znaleźć się w strefie medalowej? A może to Chorwaci sprawią niespodziankę i zdobędą awans? Poniżej znajduje się aktualny kurs do proponowanego typu głównego, a ja zapraszam do dalszej części analizy!

Największa mocna strona? Defensywa!

Chorwacja ma za sobą 4 mecze na mistrzostwach świata w Katarze i ani razu nie zaznała smaku porażki oraz straciła zaledwie 2 bramki (0:0 z Marokiem, 4:1 z Kanadą, 0:0 z Belgią, 1:1 z Japonią). To bardzo przyzwoity wynik i bardzo dobrze świadczy o całej drużynie narodowej. Przede wszystkim remis z innym ćwierćfinalistą robi wrażenie choć wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że to właśnie Maroko okaże się czarnym koniem rozgrywek. Za to podział punktów ze stojącą pod ścianą Belgią musi w jakiś sposób imponować choć Belgowie zagrali wtedy kiepski mecz. W oczy rzuca się także mała ilość straconych goli. W ogóle cały zespół chorwacki dobrze broni o czym świadczy nie tylko mała ilość straconych goli, ale też stosunkowo nieduża ilość celnych strzałów przeciwników: 11. Ta liczba pochodzi z 4 meczów Chorwacji na mundialu w Katarze, więc średnia celnych strzałów na bramkę Chorwacji wynosi zaledwie 2,75 na jeden mecz. Taka statystyka musi imponować. Patrząc jednak tylko na to, to typem głównym byłaby mała ilość straconych goli, a jednak proponuję rzuty rożne. Dlaczego?

Po pierwsze, Chorwacja w 1/8 finału namęczyła się bardziej jak jej piątkowy rywal – Brazylia. Japończycy postawili wysoko poprzeczkę, którą udokumentowali golem, na który Chorwaci odpowiedzieli w drugiej połowie. Remis utrzymywał się również przez całą dogrywkę. Dopiero rzuty karne pozwoliły Chorwacji awansować. Wydaje mi się, że mniej czasu na regenerację, ciężki bój w poprzednim spotkaniu oraz problemy mięśniowe najlepszych piłkarzy mogą tu mieć znaczenie. Dlatego twierdzę, że Chorwacja nie będzie tak perfekcyjnie przygotowana jak na fazę grupową co może sprawić, że na bramkę Chorwacji będzie sunął atak za atakiem Brazylii, więc jeśli nie padną gole to zobaczymy rzuty rożne i na to właśnie liczę. Po drugie, już Japończycy obnażyli słabość Chorwatów, a jest nią nienadążanie za szybkimi, zwinnymi zawodnikami drużyny przeciwnej. Chorwacja wyglądała jakby w ogóle się nie spodziewała takiej gry Samurajów, a przecież oni słyną właśnie z dużej ruchliwości. Wydaje mi się zatem, że Brazylijczycy gorsi pod względem wyszkolenia technicznego od Japończyków nie są co może sprawić spore problemy Chorwatom, którzy będą musieli przez większość spotkania biegać za piłką. O niewymuszone błędy w defensywie wcale nie będzie trudno. W związku z tym zwiększa się szansa na wbijanie kornerów. Po trzecie, mimo tego, że Chorwacja nie jest faworytem to na pewno nie będzie czuła się gorsza od Brazylii. Przecież 4 lata temu to Chorwacja grała w finale, a nie Brazylia. To Chorwacja jest wicemistrzem świata, a nie Brazylia. Zastanawiam się czy właśnie tak podejdą do meczu Chorwaci. Jeśli tak to właśnie ta pewność siebie może ich zgubić. Po czwarte, Brazylia me problem z kontuzjami skrajnych obrońców co może ułatwić Chorwatom przeprowadzanie akcji ofensywnych, które mogą się kończyć wybijaniem piłki na rzuty rożne. Szansa na to zwiększy się jeśli nie zagra Alex Telles, Alex Sandro czy Danilo. Jeśli cała trójka nie pojawi się na boisku to z nominalnych skrajnych defensorów zostanie jedynie Dani Alves, który posiada jednak już 39 lat i może mu brakować szybkości. Biorąc pod uwagę powyższe przemyślenia uważam, że w meczu Chorwaci wybiją kilka piłek na rzut rożny, a mój typ przybliży się do finalizacji.

Canarinhos cieszą się grą w piłkę i to widać!

Brazylia radzi sobie na mundialu w Katarze chyba najlepiej ze wszystkich drużyn i odprawia z kwitkiem kolejnych rywali w sposób przekonujący. W fazie grupowej wygrała 2:0 z Serbią oddając aż 10 celnych strzałów, wbijając 6 kornerów i nie pozwalając rywalom ani razu strzelić celnie na swoją bramkę! Potem wygrała ze Szwajcarią 1:0 i choć nie był to wysoki wynik to po przebiegu meczu (5 celnych strzałów, 8 rzutów rożnych, brak celnych uderzeń Helwetów) można stwierdzić, że całkowicie zdominowała rywali i wygrała zasłużenie. W trzecim spotkaniu niespodziewanie poległa z Kamerunem 0:1 choć tutaj należy wspomnieć, że grała w rezerwowym składzie, ponieważ awans z 1 miejsca miała już zapewniony. Mimo to Brazylia potrafiła 6 razy celnie uderzyć i wbić sama 11 kornerów. W spotkaniu 1/8 finału z Koreą Południową zwyciężyła pewnie 4:1 strzelając 4 bramki w 36 minut (wbiła sama 5 kornerów) by potem grać bardziej na luzie i pozwalała rywalom na więcej czego efektem był gol (fenomenalny zresztą) honorowy Korei. W każdym razie w tym przypadku także należy napisać, że nie pozostawiła przeciwnikom cienia szansy na korzystny rezultat. W jej akcjach widać było intensywność, pomysł, szybkość, technikę, dynamikę i nie mam tu na myśli tego jednego spotkania, a wszystkie dotychczasowe. Czy zatem można tutaj spodziewać się zmiany strategii na mecz z Chorwacją? Nie wydaje mi się by Brazylia nagle zaczęła grać inaczej. W związku z tym kolejny dobry mecz w wykonaniu Canarinhos jest tutaj bardzo prawdopodobny. Nawet jeśli nie uda się szybko strzelić tylu bramek jak Korei Południowej to Brazylia będzie napierać i wbijać kolejne kornery. Dopóki wynik nie będzie dla niej korzystny to nie zatrzyma się. Ci zawodnicy nie są przystosowani do czekania na to co zrobi przeciwnik, ponieważ w ich genach piłka nożna jest zabawą i to za każdym razem widać na boisku. Ośmieszają, tłamszą rywali, a jednocześnie czarują zwodami czy niekonwencjonalnymi podaniami. Takiej drużyny po prostu nie może zabraknąć w decydującej fazie turnieju. Chociaż teoretycznie mecz z Chorwacją Brazylia powinna wygrać wysoko to mi się wydaje, że defensywę najbliższych rywali będzie ciężej skruszyć jak w poprzednim spotkaniu z Koreą. To dla mnie oznacza jedno: kolejne rzuty rożne Brazylii, która, tak jak wspomniałem, nie zatrzyma się dopóki nie uzyska korzystnego wyniku. To naprawdę niesamowite, bo rzadko zdarza się, że dany zespół gra tak bezkompromisowo. Czy Neymar będzie miał okazję do tańca i wygłupiania się jak na zdjęciu poniżej?

Podsumowując, w pierwszym ćwierćfinale czekają nas naprawdę duże emocje. Z jednej strony stanie reprezentacja Chorwacji, która słynie ze świetnej organizacji w obronie i pokazała już na tych mistrzostwach, że trudno jej strzelić bramkę. Z kolei z drugiej strony do walki o półfinał stanie zespół Brazylii, który imponuje niemal pod każdym względem i pewnie zmierza po szósty tytuł mistrzów świata w historii. Motywacji nie zabraknie szczególnie Brazylijczykom, którzy chcą za wszelką cenę zwyciężyć dla swojej legendy (Pele) obecnie ciężko chorującego i znajdującego się w szpitalu. Moje inne typy poniżej, a już jutro wstawiam analizę do kolejnego ćwierćfinału. Powodzenia!

@ pow. 8,5 rzutów rożnych w meczu po kursie: 1,61 zł;

@ pow. 2,5 goli w meczu po kursie: 1,77 zł;

@ pow. 1,5 goli Brazylii w meczu po kursie: 1,5 zł.


  Opublikowane przez:


  poprzedni wpis

  Portugalia – Szwajcaria

  następny wpis

  Maroko – Portugalia